Podróże bywają dłuższe i krótsze. Te pierwsze oczywiście wymagają od nas więcej wysiłku, jeśli chodzi o planowanie. W grę wchodzi przecież nie tylko cel podróży, choć ten jest najważniejszy, ale także czas, pieniądze oraz cała masa spraw organizacyjnych. Wielu ludzi rezygnuje więc z dłuższych podróży w obawie przed procesem planowania. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy trzymać się określonego schematu, a planowanie jakiejkolwiek wyprawy okaże się całkowicie bezproblemowe. Żebyś jednak nie musiał głowić się nad tym jaki to plan, my dzisiaj podsuwamy Ci nasze 14 kroków do zaplanowania jakiejkolwiek podróży. Zaczynając na jesień, masz szanse na przygodę swojego życia w wakacje!
Jak już wspomnieliśmy to najważniejszy punkt. Bez niego po prostu nie ruszysz się z kanapy. Wiele ludzi wyraża chęć podróżowania bez podania określonego miejsca. Ta grupa prawdopodobnie nie wychyli głowy za próg swojego domu. Choć wydaje się to banalne, jasno sprecyzowany cel jest bardzo ważny. O wiele łatwiej jest skupić się i przygotować na konkretną wyprawę do Paryża niż kiedyś tam do Francji. Druga opcja może po prostu zniechęcić Cię do wykonania wiążących kroków.
A ile będzie kosztować? Nie możesz mieć o tym pojęcia, póki nie odpowiesz sobie na pytanie, jak długo chcesz pozostać w docelowym miejscu. Jak tylko to zrobisz, będziesz wiedział, ile odłożyć na swoją wyprawę. Zaraz po tym, jak powiesz “Lecę do Paryża”, dodaj na przykład “... na 10 dni”.
Wiesz już gdzie i na jak długo chcesz jechać. Żeby jednak dokładnie określić koszty, zrób rozeznanie cen w miejscu docelowym stosownie do stylu, w jakim chcesz podróżować. Wolisz hostele czy luksusowe hotele? Ile kosztują noclegi, jedzenie czy atrakcje? Uzyskanie tych informacji pozwoli Ci oszacować wstępne koszty. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z jakiegoś przewodnika, który może udzielić Ci wielu pożytecznych informacji.
Zatem skoro wybierasz się do Paryże na 10 dni i założysz, że potrzebujesz na przykład 70 euro na dzień, już wiesz, że musisz odłożyć 700 euro. To już konkretny cel, do którego możesz dążyć.
Najefektywniejszą metodą jest spisanie wszystkich wydatków. To dzięki takiej liście określisz, gdzie możesz zaoszczędzić. W końcu to co najbardziej rujnuje nasze portfele, to zazwyczaj zsumowane drobne wydatki jak na przykład kilka złotych na przekąskę czy dodatkowa kawa w restauracji. Załóżmy, że potrzebujesz 2000 PLN na podróż, którą planujesz rozpocząć za 8 miesięcy. To oznacza, że musisz zaoszczędzić jedynie około 8,33 PLN na dzień. Czy uważasz, że nie jesteś w stanie tego zrobić? To prawie tyle co kawa, którą być może codziennie kupujesz na stacji benzynowej. Oto kilka praktycznych porad na zaoszczędzenie paru groszy:
Choć wiele kart bankowych i kont jest darmowa przy spełnieniu określonych warunków, niektórzy wciąż korzystają z takich kont, które są płatne. Jeśli jesteś jednym z nich, koniecznie zmień swoją usługę bankową. W końcu po co masz oddawać bankowi swoje ciężko zarobione pieniądze.
Jeżeli przygotowania do podróży zaczną studzić Twój zapał, zawsze możesz się czymś zainspirować. W ten sposób będzie Ci łatwiej trzymać się wyznaczonych celów. Poczytaj ciekawego bloga podróżniczego, obejrzyj fotografie z podróży, miej świadomość, że trzeba łapać chwile.
Jesteś zainspirowany, przygotowany i zacząłeś już oszczędzać, ale zanim kupisz bilet lotniczy lub zarezerwujesz pokój, sprawdź, czy nie przegapiłeś jakiś korzystnych ofert. Być może wkrótce zacznie się promocja na przeloty. Warto wtedy odłożyć zakup biletu o kilka dni. A może w miejscu docelowym jest akurat super promocja na którąś z atrakcji, którą planowałeś odwiedzić. Wtedy z kolej warto kupić wejściówkę od razu.
Mówi się, że najlepsze oferty znajdziesz na około 2 miesiące przed wylotem. To jeden ze sposobów na znalezienie taniego biletu. Warto poszperać w sieci za innymi. Dzięki nim będziesz mógł podróżować komfortowo za całkiem rozsądną cenę.
Jeśli miejsce noclegu będzie Twoją bazą wypadową, bez zastanowienia zarezerwuj łóżko na całą długość swojego pobytu. Jeśli jednak masz zamiar przemieszczać się z miejsca na miejsca na dłuższą metę, zarezerwuj nocleg na pierwsze dni swojej podróży. Kiedy już będziesz znał daty, w jakich pojawisz się w kolejnych miejscach, powinieneś bez problemu znaleźć nocleg. Przydatne z pewnością okażą się wszelkiego rodzaju portale pośredniczące w rezerwacjach miejsc noclegowych.
Zrób listę miejsc, które chcesz odwiedzić lub rzeczy, które chcesz zrobić podczas swojego wyjazdu. To pozwoli Ci dostosować budżet, ewentualnie go skorygować tak, aby na pewno na nic Ci nie zabrakło. Dzięki takiej liście dowiesz się też, czy potrzebujesz wcześniejszej rezerwacji na przykład na jakąś wycieczkę.
Jest to dobry pomysł w przypadku jakiś egzotycznych lub po prostu dalszych podróży. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemności związanych z ewentualną blokadą karty. W końcu nie ma nic gorszego niż spędzić podróż życia na telefonie, rozmawiając z bankiem...
Sprawdź pogodę, dostosuj ubrania do planowanych atrakcji, nie przesadź z ekwipunkiem. Oczywiście niektóre rzeczy warto wziąć na zapas, ale pamiętaj, że taszczenie kilogramów zbędnych bagaży nie jest niczym przyjemnym. Spakuj się mądrze.
Wiele osób myśli, że ubezpieczenie podróżne nie jest im potrzebne, ponieważ są zdrowi i z pewnością nie zachorują podczas wyprawy. Jednak po pierwsze wypadki chodzą po ludziach, a po drugie ubezpieczenie podróżne to coś więcej niż tylko ochrona medyczna. Przyda się, kiedy Twój lot zostanie odwołany, kiedy będziesz musiał nagle wrócić do domu z powodu jakiegoś wypadku lub kiedy coś zostanie Ci skradzione. To niewielki koszt, a może przysłowiowo uratować Ci życie.
Nareszcie! Jedź na lotnisko, odpraw się i ciesz się tym, na co ciężko zapracowałeś.
Pamiętaj jednak, że nie zawsze cel Twojej podróży musi znajdować się na drugim końcu świata. Równie relaksujące, intrygujące i piękne mogą być bliższe wyprawy. Pakuj zatem walizkę i przyjeżdżaj w Beskidy. Nie zapomnij wynająć noclegu w Etno Chacie Topolej. Gwarantujemy, że przeżyjesz tu chwile, które będziesz długo pamiętał. Do zobaczenia na szlaku!