10 najlepszych atrakcji na długi weekend sierpniowy 2018 w Wiśle

Koncert gongów tybetańskich 10.07.2018
3 lipca 2018
Fiesta orientalna 2018
23 lipca 2018

10 najlepszych atrakcji na długi weekend sierpniowy 2018 w Wiśle

Wakacje mamy już pełną gębą. Co więcej dla niektórych urlop jest już tylko wspomnieniem. Nie daj się jednak zwieść pozorom, to nie koniec błogiego lenistwa, bo oto sierpień przynosi kolejną okazję do wakacyjnego wypoczynku. Głosujemy za bezwzględnym wykorzystaniem tej okazji i podarowaniem sobie jeszcze trochę słońca i jeszcze trochę relaksu. A gdzie? Oczywiście w górach! Tym razem zapraszamy na 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Wiśle.

Doliny, jeziora, wodospady i górskie wycieczki

Górskie położenie zobowiązuje. Podobnie 150 km szlaków turystycznych. Nie może się zatem obyć bez atrakcji turystycznych związanych z przyrodą. Naszą listą zaczynamy więc od małego oszustwa i pod numerem jeden polecamy aż 3 miejsca.

  1. Pętla Cieńkowska. Zaczynamy łagodnie od pięknego szlaku spacerowego zlokalizowanego na grzbiecie Cieńkowa. Trasa zaczyna się i kończy przy dolnej stacji kolei linowej. A po drodze czeka na Ciebie 1,5 km spacer z malowniczymi widokami na Beskid Śląski, wieża skoczni narciarskiej z kawiarenką i tarasem oraz potok Malinka i tablice edukacyjne. To idealny kontakt z przyrodą na słonecznie popołudnie.
  2. Jezioro Czerniańskie i wodospad na Wisełce. Jezioro powstało z potrzeba stworzenia dużego zbiornika retencyjnego. Z tego też powodu brak tu typowej turystycznej infrastruktury. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce to jest warte odwiedzenia ze względu na przepiękne okoliczności przyrody. Tuż za jeziorem skrywa się 8-metrowy wodospad, w którym można dostrzec wędrujące ryby.
  3. Dolina Białej Wisełki i kaskady Rodła. Na dłuższy spacer lub nawet całodniową wycieczkę górską polecamy szlak od Jeziora Czerniańskiego na Baranią Górę. Wiedzie on przez malowniczą Dolinę Białej Wisełki, która oprócz pięknych widoków zachęca do odwiedzin także zespołem 25 wodospadów. Kaskady Rodła, bo taką nazwę nosi ów zespół, osiągają wysokość od 0,5 do 5 m i rozlokowane są oczywiście na Białej Wisełce. Krajobrazu dopełniają prawie 200-letnie jodły i świerki. Oczywiście jeśli nie masz akurat ochoty na zdobywanie szczytu Baraniej Góry, wystarczy, że wybierzesz się na spacer po samej dolinie.

Leć, Adam, leć!

Skoro już jesteśmy przy temacie górek, nie możemy nie wspomnieć o skoczni, a w zasadzie skoczniach, a stąd już z kolei prosta droga do Adama Małysza. Ale po kolei. Najbardziej znaną skocznią w Wiśle jest oczywiście ta, która swoją nazwę wzięła od słynnego polskiego skoczka i usytuowana jest w Wiśle Malince. Jej historia sięga aż 1933 roku. Po wielu modernizacjach na przestrzeni lat, skocznia została przebudowana tak, aby móc gościć zawody o najwyższej randze, w których triumfy święcił właśnie m.in. Adam Małysz. Jednak to nie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki. Jeśli chcesz zobaczyć to miejsce, udaj się do najstarszego kompleksu skoczni w Wiśle, czyli do Łabajowa. Oprócz tego warto także zawitać do kompleksu skoczni położonego między rynkiem a Skolnitami, gdzie trenują nowi adepci narciarskich lotów.

Z prezydentem na wypoczynek

Samego prezydenta RP być może nie spotkasz, ale za to możesz zwiedzić jego letnią rezydencję czyli Zameczek Prezydenta. Tradycję rozpoczął Ignacy Mościcki, a po przerwie wznowił ją Aleksander Kwaśniewski. Kiedy nie na terenie obiektu nie ma akurat ważnych gości, można bez ograniczeń korzystać z hotelu i restauracji zlokalizowanych w dolnej części budynku. Z Zameczku można również podziwiać piękne widoki.

O tym jak przenieść pałacyk z polany do centrum miasta

Mowa oczywiście o Pałacyku Myśliwski Habsburgów. Oryginalnie budowla ta postawiona została na polanie Przysłop na polecenie arcyksięcia Ferdynanda Habsburskiego. Pałacyk jest zabytkowym, urokliwym budynkiem, który ma naprawdę bogatą historię. Zatem oprócz oczywistych walorów estetycznych i historycznych, warto zobaczyć to cudo chociażby dlatego, że w 1985 roku zostało przeniesione do centrum Wisły dzięki Towarzystwu Miłośników Wisły. To właśnie tej organizacji zawdzięczamy zachowanie tej zabytkowej budowli.

Do centrum nie tylko po zakupy

Centrum Wisły to oczywiście dobre miejsce na zakupy czy też skosztowanie lokalnych przysmaków z targowiska. To jednak nie wszystko. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Spacer zacznij od placu Bogumiła Hoffa czyli centralnego punktu Wisły. Zaglądnij do Amfiteatru im. Stanisława Hadyny i zrób sobie zdjęcie na widowni z patronem tego obiektu. Patrz uważnie pod nogi, ponieważ po drodze natkniesz się na Aleję Gwiazd Sportu. Oprócz tego warto pospacerować po uliczkach przylegających do centrum, ponieważ mają one swój specyficzny klimat.

Na spacer do parku

Daleko nie trzeba szukać, ponieważ najbardziej znany park w Wiśle znajduje się nieopodal centrum. Park Zdrojowy to nie tylko zieleń i urokliwe alejki, ale także Zabytkowy Park Przygód, Pomnik Źródeł Wisły oraz Pomnik Misia. W tym pierwszym możesz obejrzeć miniatury ważniejszych obiektów Polski zlokalizowanych wzdłuż rzeki Wisły: Zamek Królewski w Warszawie, krakowski Wawel, Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Kazimierzu Dolnym, Pałac w Puławach, katedra św. Janów w Toruniu, Żuraw w Gdańsku. Przedwojenny Pomnik Źródeł Wisły zachwyca fontanną, a Pomnik Misia uroczym zwierzakiem próbującym utrzymać równowagę na kamiennej kuli. Atrakcyjne zdjęcia gwarantowane.

Coś dla miłośników eksponatów

Mało kto spodziewałby się, że w Wiśle znaleźć można tyle muzeów. Jest bowiem Muzeum Beskidzkie, Muzeum Narciarstwa, Muzeum Magicznego Realizmu - Ochorowiczówka oraz nieco bardziej egzotyczne Muzeum Kultury Japońskiej - Ryokan. W Wiśle można zatem zaczerpnąć informacji o życiu i kulturze górali śląskich, zobaczyć narty z XIX wieku, podziwiać zbiór obrazu w klimacie fantasy i science fiction, a także obejrzeć zbiór ponad 700 figurek ningyo. Ciekawy co to? Gospodarze Ryokan na pewno odpowiedzą na Twoje pytania.

Jeden kościół na każdy tysiąc

W tak małym miasteczku jak Wisła, liczącym sobie ok. 11,5 tysiąca mieszkańców, mieści się aż 11 kościołów. To idealna sytuacja dla fanów architektury sakralnej. Większość budynków to kościoły katolickie oraz ewangelicko-augsburskie i większości z nich msze odprawiane są jedynie w sezonie. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Apostołów Piotra i Pawła, Kościół Znalezienia Krzyża Świętego oraz Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Rozrywka dla aktywnych

Jeżeli górskie wycieczki to dla Ciebie za mało, polecamy wybrać się do parku linowego Przygoda. Jest to jeden z pierwszych parków linowych w Polsce i zlokalizowany jest niezwykle dogodnie, bo w samym centrum miasta. Obecnie można tu skorzystać z 5 tras o różnych poziomach trudności. Jeszcze więcej wrażeń zapewnią dodatkowe atrakcje takie jak: strzelanie z łuku i z wiatrówki, przejażdżki quadem czy paintball.

A kiedy nie chce Ci się już chodzić...

... to wsiądź do Wiślańskiej Ciuchci lub do jej bliźniaczej Ciuchci Martusi. Te kolorowe kolejki zabierają turystów z centrum miasta do Wisły Malinki, Wisły Łabajów lub na jeden z dwóch przystanków w Wiśle Czarne. Po drodze kolejka mija różne ciekawe miejsca w mieście, a lektor opowiada o nich ciekawostki. Choć atrakcja została stworzona głównie z myślą o dzieciach, kto powiedział, że dorośli nie mogą w kolejce odnaleźć w sobie swojego wewnętrznego dziecka.

Wisła to miejsce, w którym zdecydowanie warto zatrzymać się na dłużej. Nocleg na długi weekend sierpniowy 2018 w Wiśle? Oczywiście zapraszamy do Topoleja. Znajdziesz u nas doskonałą bazę wypadową do wycieczek po okolicy. Do zobaczenia w górach!

Dodaj komentarz

665 668 228
[sg_popup id=3]
X