5 porad na jesień w górach czyli jak przygotować się do wycieczki

9 września – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ URODY
28 sierpnia 2018
Koncert WOODY SEZ
20 września 2018

5 porad na jesień w górach czyli jak przygotować się do wycieczki

Choć na zewnątrz wciąż ponad 20°C, a dni ciągle są niezwykle słoneczne, nie da się ukryć, że stają się coraz krótsze. Wielkimi krokami zbliża się polska, złota jesień. A podczas tej pory roku nie ma nic piękniejszego niż ozłocone korony drzew mieniące się pomarańczą i czerwienią. W skrócie - to idealny czas na spacer po górach. To właśnie tutaj Twoim oczom ukażą się magiczne widoki, które na długo pozostaną w Twojej pamięci. Jednak zanim wskoczysz w swoje sportowe buty i da się ponieść estetycznym doznaniom, pamiętaj, że do jesiennej, górskiej wycieczki należy się dobrze przygotować. Chcąc zapewnić Ci pozytywne wrażenia, podrzucamy kilka rad, jak być przygotowanym na to, co może Cię spotkać jesienią w górach.

Wybieraj mądrze

Najpiękniejsze wspomnienia z jesiennej, górskiej wyprawy zapewni Ci wybór odpowiedniego miejsca w odpowiednim czasie. Musisz pamiętać o tym, że wiele miejsc o tej porze roku może posiadać już śnieżną pierzynkę, a Ty przecież poszukujesz eksplozji jesiennych barw. Jeśli nie znasz lokalnych szlaków, skontaktuj się na przykład z miejscowym oddziałem PTTK, podpytaj któregoś ze znajomych turystów lub znajdź odpowiedniego bloga. Oprócz rozczarowania widokami, pozwoli Ci to także uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci zniszczonych, nienadających się do użytkowania szlaków.

Pozostań w kontakcie

Nie tylko jesienią, ale podczas każdej innej wycieczki górskiej, nie zapomnij powiadomić kogoś o tym, jakim szlakiem będziesz wędrował. Może to być na przykład ktoś bliski, kto w razie czego będzie mógł wezwać pomoc. Poinformuj go także o swoim bezpiecznym powrocie. Informacje odnośnie obranych szlaków możesz także pozostawić w schronisku. Najważniejsz jest to, aby w razie jakichkolwiek kłopotów można było Cię szybko odnaleźć. Pamiętaj, że z zasięgiem sieci komórkowej oraz baterią w telefonie może być różnie, dlatego też taki nawyk może kiedyś uratować Ci życie.

Pomyśl dwa razy podczas pakowania

Na każdą wyprawę w góry powinieneś spakować te 10 niezbędnych rzeczy:

 
  • mapa,
  • kompas,
  • dodatkowe jedzenie,
  • zapasowe ubrania,
  • coś co pomoże wzniecić ogień,
  • zapałki,
  • krem ochronny z filtrem,
  • nóż kieszonkowy,
  • apteczka,
  • latarka z nowymi bateriami.

To absolutna konieczność! Jest jednak jeszcze kilka rzeczy. Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, szczególnie na jesień. Zabierz więc ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, nawet jeśli dzień zapowiada się słonecznie. Dobrym pomysłem są również nieprzemakalne spodnie. Nie zapomnij o skarpetach na zmianę - najlepiej wełnianych. Sztuczne materiały często przestają grzać, kiedy przemokną. Jeśli zamierzasz spędzić noc w górach, kluczowym elementem będzie wkładka do śpiwora. Jesienne noce mogą Cię zaskoczyć niskimi temperaturami.

Śledź pogodę

Skoro już mowa o zdradliwej pogodzie, koniecznie sprawdź różne prognozy. Jeśli wybierasz się w wyższe góry, dobrym pomysłem jest sprawdzenie pogody nas stronie miejscowej grupy GOPR-u. Niektóre serwisy oferują także śledzenie frontów. Dzięki takim informacjom w miarę możliwości unikniesz przykrych niespodzianek i będziesz mógł podjąć trafniejsze decyzje co do zdobywania poszczególnych szczytów.

Mierz siły na zamiary

Nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam. To Ty wiesz, czego oczekujesz od danej górskiej wyprawy. Zaplanuj ją tak, aby była dla Ciebie możliwa do zrealizowania. Jeśli nie czujesz się dobrze lub pogoda nie jest pewna, lepiej odpuść. Jest jeszcze przed Tobą kilka jesiennych weekendów. Jeśli eksplorujesz nowe lokacje, pamiętaj o swoich ograniczeniach. Kombinacja długich nocy i niskich temperatura może okazać się niebezpieczna. Planując trasę, nie zapomnij także o tym, że dni są o wiele krótsze niż latem, a w lesie mrok nadejdzie znacznie wcześniej niż na nizinach. Niech to wszystko jednak nie zniechęci Cię do złapania ostatnich promieni słońca przed zimą. To będzie niezapomniana wyprawa, jeśli tylko dobrze ją zaplanujesz.

Dla nas o tej porze roku najpiękniejszy jest oczywiście Beskid Śląski! Jeśli zawitasz w te strony i będziesz liczył na pokrzepienie po górskiej wędrówce, koniecznie zajrzyj do Etno Chaty Topolej. Czeka tu na Ciebie między innymi wyśmienita gorąca herbata i pyszna kolacja. A jeżeli planujesz dłuższy pobyt, zarezerwuj u nas nocleg. Gwarantujemy, że to będzie idealny weekend!

Dodaj komentarz

665 668 228
[sg_popup id=3]
X