Trójwieś Beskidzka, czyli Istebna, Jaworzynka, Koniaków, to niezwykle intrygujące miejsce na mapie Polski, które wydaje się być niedoceniane przez statystycznego turystę. A to niedocenienie bierze się zapewne z tego, że nigdy nie odwiedził tego pięknego regionu, który ma do zaoferowania tak dużo wyjątkowych atrakcji. Dziś przedstawiamy TOP 10 atrakcji Trójwsi Beskidzkiej na rodzinny wypad. A co najlepsze sprawdzą się one idealnie zarówno w zimie, jak i w lecie. Zatem zaczynamy - kolejność przypadkowa ;)
Kto o nich nie słyszał? To element regionalnej tradycji, który po prostu musicie zobaczyć na własne oczy. Możne je oglądać w kilku izbach tradycji, ale jedną z najbardziej znanych jest Muzeum Koronki w Koniakowie. To tutaj znajduje się twórczość Marii Gwarek oraz jej niedokończona koronka dla królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Praca na koronką została przerwana przez śmierć pani Marii w 1962 r. Największą koronkę świata zobaczysz jednak nie w Koniakowie a w Istebnej w Gminnym Centrum Kultury. Pracowało nad nią 5 koronczarek przez 5 miesięcy, zużywając 50 km nitki i tworząc tym samym koronkę o średnicy 5 m z 8 tysiącami kwiatów i innych motywów ozdobnych. Zdecydowanie warto zobaczyć to cudo.
To właśnie tu można zobaczyć, jak wyrabia się tradycyjne oscypki. W bacówce na ścianach wiszą pasterskie akcesoria, dzwonki i narzędzia do obróbki wełny. To sprzęty, z którym z pewnością nie spotkamy się na co dzień w mieście. Prawdziwą frajdą dla dzieciaków będzie jednak zapewne sąsiedni budynek, gdzie urzędują owieczki i kozy. Można do nich podejść, pogłaskać i nakarmić je sianem. Takie miłe spotkanie z pewnością wprawi wszystkich w dobry nastrój.
Galeria Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego, której gospodarz-gawędziarz już od progu zagadnie Cię góralskimi anegdotami. Znajdują się tu wystawy lokalnych twórców: rzeźby, koronki, malarstwo, a także ceramika. Tutaj też można dowiedzieć się, jak się gra na trombitach, a także zobaczyć egzemplarz najdłuższej trombity na świecie, który liczy sobie aż 11 m. To klimatyczne miejsce, którego z pewnością nie można przegapić.
Niepozorny szczyt przy drodze ma do zaoferowania więcej niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Jest to najwyższy szczyt Trójwsi Beskidzkiej (894 m n.p.m.), jednak wyjście na niego nawet z całą gromadką dzieci nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Choć trudu niewiele, nagroda jest naprawdę wspaniała. Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama na Beskidy, której Ochodzitej mógłby pozazdrościć niejeden bardziej znany szczyt w tej okolicy. Ten wspaniały punkt obserwacyjny, to także doskonałe miejsce do zjeżdżania na sankach i nartach.
Chata to stary drewniany dom z 1863 roku, który należał niegdyś do Jana Kawuloka, wybitnego folklorysty, muzyka i wykonawcy instrumentów ludowych. Zgodnie z jego zamierzeniem powstała tu wyjątkowa izba regionalna. Jest to dom, w którym zatrzymał się czas. W środku pachnie drewnem, na ścianach wiszą regionalne instrumenty, a opowieści kustosza przeniosą Cię do dawnych czasów. W przypadku wejścia z grupą zorganizowaną istnieje możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach.
Choć atrakcja została urządzona głównie z myślą o dzieciach, dorośli też nie będą się tu nudzić. Bogata ekspozycja flory i fauny beskidzkich lasów kryje wiele ciekawostek, które z pewnością wzbogacą Twoją wiedzę. Dzieciaki natomiast będą mogły uczyć się przez zabawę dzięki różnym grom i atrakcjom. Można tu bowiem posłuchać gadającego drzewa lub sprawdzić, jak czuje się borsku w swojej norze. Wokół ośrodka stworzono Ogród Roślin Beskidu Śląskiego ze ścieżkami edukacyjnymi, plac widokowy i najlepszy w okolicy plac zabaw.
To właśnie tutaj znajdują się szlaki turystyczne, które z łatwością pokonasz z małymi piechurami. Doskonałe miejsce na górski spacer skrywa niepozorną chatę, w której kryje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Ten wybitny polski himalaista kochał góry i pozostał w nich na zawsze. Spotkacie tu wyjątkowego kustosza, panią Cecylię żonę Jerzego. Jak nikt inny opowie Wam o życiu i osiągnięciach tego niezwykłego człowieka.
Jak odwiedzić 3 europejskie kraje w ciągu kilku minut? Odpowiedzią jest Trójstyk. Miejsce styku 3 granic - polskiej, czeskiej i słowackiej - położone jest w głębokim na 8 m i szerokim na 34 m jarze. Jego brzegi należące do poszczególnych krajów połączone są ze sobą drewnianymi mostami. To doskonałe miejsce na krótką wycieczkę. Można zrobić sobie zdjęcie przy 3 obeliskach symbolizujących 3 graniczące ze sobą państwa, odpocząć w turystycznej wiacie lub posiedzieć przy ognisku.
Wyjazd z dzieciakami nie może skończyć się na pieszych wycieczkach i zwiedzaniu. W Trójwsi Beskidzkiej to jednak nie problem. W zimie znajdziesz tu wiele miejsc, gdzie wraz z dziećmi będziesz mógł pojeździć na nartach lub sankach. W cieplejsze dni Twoje pociechy będą mogły poszaleć w tutejszym parku linowym. Przy każdej innej pogodzie można odwiedzić całoroczny kompleks basenów ośrodka Zagroń, gdzie spędzicie czas aktywnie, świetnie się przy tym bawiąc.
Będąc w tych okolicach nie sposób nie rozsmakować się w regionalnej kuchni. Odłóż więc na bok wszystkie codzienne potrawy i skosztuj żurku, kwaśnicy, placków z blachy, oscypków i gołków. To wszystko i wiele więcej możemy zaserwować Ci w naszej restauracji.
Zaraz po tym jak wybierzesz daty na wypad do Trójwsi Beskidzkiej, nie zapomnij, że najbardziej klimatyczny nocleg w okolicy znajdziesz w Etno Chacie Topolej. Stylizowane, etniczne pokoje już na Ciebie czekają. Dla w 100% autentycznego doświadczenia polecamy pokój Beskidzki. Do zobaczenia!