Korona Beskidu Śląskiego – na szlaku część 1

5 porad na organizację wyjazdu z rowerem
7 lutego 2019
Korona Beskidu Śląskiego – na szlaku część 2
7 kwietnia 2019

Korona Beskidu Śląskiego – na szlaku część 1

Wiosna to doskonały czas na rozpoczęcie pieszych wycieczek po górach. Budząca się do życia przyroda oferuje niezapomniane widoki i napawa dużą dawką optymizmu. Dobrą energię w górach znajdziesz w wielu miejscach w Polsce, ale my oczywiście z całego serca polecamy Beskid Śląski, bo to właśnie tutaj zapuściliśmy swoje korzenie i tutaj możemy zaproponować Ci wyjątkowe noclegi w etnicznym klimacie w naszym pensjonacie.

Dzisiejszym wpisem chcielibyśmy rozpocząć cykl 6 artykułów o Koronie Beskidu Śląskiego. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć swoją górską przygodę z Beskidem Śląskim, możesz zacząć właśnie od Korony. Na liście 30 szczytów przynależących do KBŚ znajdziesz góry, na szczyt których poprowadzą Cię jedne z najpiękniejszych tras w tym paśmie. Zanim jednak staniemy na wysokości zadania i spojrzymy na piękne panoramy, zacznijmy od podstaw. Zdobycie niższych szczytów być może nie sprawi Ci tyle satysfakcji, ale z pewnością dostarczy całej masy pozytywnych wrażeń oraz da pojęcie o tym, co może czekać Cię dalej. Zatem zaczynamy!

Tuł 621 m n.p.m.

Nie jest to szczyt, który powala swoją wysokością, ale z pewnością jest to okolica, którą warto odwiedzić. Gęste lasy, ukwiecone łąki i malownicze jezioro, to doskonały przepis na lepszy humor. Góra zbudowana jest z wapieni, a jej zbocza porastają łąki o typowo górskim charakterze. Możesz znaleźć tu aż 22 gatunki polskich storczyków. Znajdzie się tu także coś dla miłośników historii i archeologii. Jakiś czas temu bowiem odkryto tu ślady kultury łużyckiej z VIII w. p.n.e. Ustalono, że była to wtedy najwyżej położona osada w tej części Karpat.

Jak dotrzeć?

Wycieczkę można zacząć w Goleszowie, trzymając się czarnego szlaku. Prowadzi on obok malowniczo ulokowanego Jeziora Ton. Ta trasa przebiega także obok skoczni narciarskiej Olimpia Goleszów oraz strzelnicy. Dalej gęsty las doprowadzi cię do gotyckiego zamku w Dzięgielowie. Miniesz także kamieniołom w Lesznej Górnej i niedługo potem dotrzesz do dawnego schroniska PTTK dziś funkcjonującego jako hotel i restauracja.

Kozia Góra 683 m n.p.m.

Tę górę możesz zdobyć z granic miasta Bielska-Białej. Trasa jest raczej łagodna, nadaje się więc także doskonale na wycieczkę z dzieciakami. Szczyt znajduje się w pobliżu bielskich terenów rekreacyjnych “Błonia”. Wyjście i zejście nie zajmie Ci dużo czasu, co podczas jednodniowej wycieczki da Ci możliwość skorzystania także z rekreacji na Błoniach. Na górze nieopodal schroniska możesz zobaczyć pozostałości po chacie służącej niegdyś leśnikom za schronienie. Był tu także największy tor saneczkowy w Europie, niestety teraz pozostały po nim tylko ruiny. Niektóre trasy na szczyt oferują piękną panoramę na miasto.

Jak dotrzeć?

Opcji jest sporo, więc z pewnością masz szansę na wybranie takiej, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Na szczyt dotrzesz z Bielska-Białej szlakiem żółtym i niebieskim lub zielonym prowadzącym z Cygańskiego lasu, szlakiem czerwonym z Bystrej przez Równię lub szlakiem żółtym spod schroniska PTTK na Szyndzielni, gdzie możesz wyjechać kolejką. Wszystkie szlaki to trasy od około 1 h do 1,5 h.

Horzelica 797 m n.p.m.

Kolejny szczyt na liście KBŚ to Horzelica, choć wśród miejscowych znacznie częściej spotkasz się z nazwą Stary Groń. Samo wejście na górę można określić bardziej jako spacerowe i z pewnością nie zajmie Ci ono wiele czasu. Szczyt usytuowany jest na polance porośniętej wokół lasem. Rozciągają się z niego piękne widoki między innymi na Orłową, Równicę i Kotarz z Halą Jaworową. Można się nimi rozkoszować z ogólnodostępnej drewnianej wieżyczki widokowej usytuowanej na polanie Starego Gronia. Na uwagę zasługują też okolice Horzelicy. Wybierając się na tę górę warto zaliczyć także inne okoliczne szczyty.

Jak dotrzeć?

Horzelicę zdobyć możesz z Brennej, skąd prowadzą szlaki zielone z Brennej Centrum lub z Leśnicy oraz czarny od punktu Brenna Ośrodek Zdrowia. Na górę możesz także dotrzeć szlakami z innych szczytów w okolicy jak na przykład szlak zielony z Trzech Kopców Wiślańskich czy czarny z Grabowej.

Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m.

Nazwa góry pochodzi od jej lokalizacji, która przypada na styk granic 3 miejscowości: Ustroń, Wisła i Brenna. Przymiotnik “wiślańskie” został dodany w celu odróżnienia tego szczytu od innych o tej samej nazwie znajdujących się w okolicy. Trasy na Trzy Kopce Wiślańskie nie są bardzo wymagające, więc każdy powinien sobie na nich poradzić. A warto spróbować, ponieważ po drodze rozciągają się piękne panoramy na Beskid Śląski. Można stąd podziwiać między innymi Skrzyczne, Kotarz, Grabową, Stary Groń, Orłową, Równicę czy Czantorię. Są to widoki, które warte są chwili wysiłku.

Jak dotrzeć?

Ta góra oferuje Ci kilka opcji jej zdobycia. Możesz wyruszyć z Brennej Centrum szlakiem zielonym, zaliczając przy okazji po drodze Stary Groń. Kolejna opcja to przejście niebieskim szlakiem z Równicy. Najkrótsza trasa rozpoczyna się w punkcie Wisła Centrum PKP i prowadzi żółtym szlakiem na sam szczyt.

Mała Czantoria 866 m n.p.m.

Wycieczka na małą Czantorię to kolejny wypad z serii bardziej spacerowych. Zdobycie tego szczytu nie jest wymagające i podobnie do pozostałych z dzisiejszego wpisu nie zajmuje zbyt wiele czasu. Na Małą Czantorię dotrzeć można z Ustronia, co pozwoli Ci na zwiedzenie tego uroczego miasteczka. Trasa prowadzi przez centrum Ustronia, następnie przez łąki i pola, z których można podziwiać okolicę. Ostatnia część trasy na szczyt przebiega przez gęsty las. W zasadzie zaprowadzi nas ona na grzbiet góry, na sam szczyt prowadzi nieoznakowana leśna ścieżka. Warto nią podążyć, ponieważ ze szczytu Małej Czantorii roztacza się piękny widok na Ustroń oraz Wielką Czantorię.

Jak dotrzeć?

Wycieczkę zacznij z punktu Ustroń Zdrój podążając żółtym szlakiem. Po jakimś czasie łączy się on z szlakiem czarnym, który doprowadzi Cię do celu. Według drogowskazu wyjście powinno zająć niecałe 2 h. Jeśli zatem zaczniesz rano, popołudnie możesz spędzić w centrum Ustronia.

I tak oto prezentuje się pierwsza piątka na liście KBŚ. Sprawdź, gdzie wybierzesz się najpierw, a my tymczasem zapraszamy w kolejnym miesiącu na opis następnych 5 szczytów do zdobycia. Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

665 668 228
[sg_popup id=3]
X